گوگل ادز (گوگل ادوردز) چیست؟

آیا هیچ در قسمت جستجوی گوگل با یک علامت Ad در کنار آدرس سایت، مواجه شده اید؟ این ها آدرس هایی هستند که توسط گوگل ادوردز ( google ads ) از دیگر آدرس ها جدا شده است؟ اما چرا؟ تنها دنبال کردن چند نکته کافیست تا شما با ساز و کار گوگل ادز به طور کامل آشنا شوید. همانطور که می دانید، گوگل ادز یا گوگل ادوردز، یک سیستم تبلیغاتی متعلق به شرکت گوگل است ، که می توانید تبلیغات و محصولات مختلف خود را با استفاده از سایت ها و دیگر ابزارهای مختلفی که گوگل در اختیار شما قرار داده است، به دیگران نشان دهید. متداول ترین و معروف ترین راه برای تبلیغ در گوگل ادز موتور جستجوی گوگل است که در آن تبلیغ دهنده، عبارت ها و کلمه های کلیدی خود را وارد آن می کند. برای اینکه کسانی که آن کلمه ها را سرچ می کنند به تبلیغات او دست پیدا کنند. برای هر کلیک، تبلیغ کننده باید هزینه ای را پرداخت کند. اما سوال اینجاست؟ برای هر کلمه کلیدی، تبلیغ های زیادی وجود دارد؟ گوگل چگونه از میان تبلیغات گوگل ادز به انتخاب دست می زند و آنها را به کاربران نشان می دهد. 

گوگل ادز چگونه کار میکند؟

شما با استفاده از گوگل ادز می توانید تعداد بازدیدهای سایت خود را زیاد کنید از طرفی هزینه های تبلیغات برای شما کاهش پیدا می کند. اما قبل از هم چیزی بهتر است که با این محیط آشنایی کامل داشته باشید. برای همین می توانید با دانش خود و یا با کمک مشاوران تخصصی ما به تبلیغ در این زمینه بپردازید و یک حساب گوگل ادز برای خود باز کنید ، که به شما کمک می کند تا بدانید که مشتری های خود دقیقا به چه چیزی نیاز دارند و شما چگونه می توانید کسب و کار خود را بهبود بخشید. آیا هیچ می دانید که روزانه 3.5 میلیارد سرچ در شبکه ی گوگل اتفاق می افتد. مردم زمانی که نیاز واقعی به خرید و یا کسب اطلاعات دارند شروع به جستجو کردن در اینترنت می پردازند و محبوب ترین موتور جستجو، کماکان گوگل است. 

چگونه می توان در گوگل ادوردز تبلیغ کرد؟

برای سایت های فارسی زبان، گوگل محدودیت تبلیغات اعمال کرده است. برای همین تبلیغات در موتور جستجوی فارسی بسیار مورد توجه شرکت های ایرانی قرار گرفته است. کاربرانی که کسب و کار تازه ای ایجاد کرده اند باید به بازاریابی بپردازند و جدیدترین و بهترین راهکار برای انجام تبلیغات ، بازاریابی دیجیتال است. گوگل ادز محیطی برای این راهکار است. 

اهمیت تبلیغات در گوگل ادز چیست؟

شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا برای تبلیغات خود به گوگل ادز روی بیاوریم. در اینجا مزیت های متعدد بهره گرفتن از این نوع تبلیغات برای شما ذکر شده است:

 • در این روش نسبت به دیگر روش های پرطرفدار مانند تبلیغات بنری، هزینه های کمتری را پرداخت خواهید کرد.
 • هدف گذاری و متمرکز کردن تبلیغات در این روش بسیار موثرتر است. 
 • نسبت به سئو سایت و منتظر نمره گرفتن از گوگل، بسیار زودتر به نتیجه خواهد رسید.
 • با استفاده از روش گوگل ادز شما می توانید در اولین نتیجه و یا به صورت جدا از دیگر نتایج به مشتری ها نشان داده شوید و این برای کسب و کار شما فوق العاده است. 
 • کسانی که به دنبال خدمات شما هستند، فورا شما را پیدا می کنند. 
 • وقتی گوگل شما را در رتبه های اول نمایش می دهد، پس مردم راحت تر به شما اعتماد می کنند. 
 • در مورد تعداد کلمه کلیدی که در مورد آن ها جستجو انجام می شود، داده های دست اول و بهتری را به دست می آورید. 

شما با هر کسب و کاری که هستید، می توانید از گوگل ادز استفاده کنید و این نوع تبلیغات اصلا محدود به حرفه و کسب و کار خاصی نیست.

مزایده گوگل ادوردز چیست و چگونه کار میکند؟

مزایده های گوگل ادز زمانی اتفاق می افتد که دو سایت با رتبه های برابر از نظر کیفیت و تعداد کلیک، کلمات کلیدی مشابهی در گوگل تبلیغات انجام می دهند. در اینجا مزایده ای میان وبسایت ها برگزار می شود. هر کدام که هزینه ی بیشتری را برای نمایش تبلیغات خود با آن کلمه ی کلیدی پرداخت کند، برنده ی این مزایده خواهد بود. 

سه عامل اصلی که کیفیت آگهی (ad quality) را تعیین می‌کنند

گوگل به دنبال این است که تبلیغات مفیدتر و سودمندتر را در صفحه های اول خود نمایش دهد برای همین سه عامل در کیفیت آگهی ها تاثیر گذار هستند:

 • نرخ کلیک پیش بینی شده : این در واقع یک پیش بینی است که گوگل بر اساس تعداد کلیکی که بر روی دیگر آگهی های شما اعمال شده است به شما می دهد. بازخورد کاربران و نرخ کلیک آنها به گوگل کمک می کند که بفهمد کدام تبلیغات بهتر است و به آنها نرخ کلیک می دهد. 
 • تجربه صفحه فرود آگهی : در داخل آگهی های شما باید حداکثر اطلاعات مفید و مرتبط به کاربران داده شود. صفحه های مرتبط، مطمئنا نمره و امتیاز بیشتری می گیرند. 
 • ارتباط آگهی : این شاخص، میزان ارتباط آنچه کاربر به دنبال آن است را با محتوای شما نشان می دهد. این شاخص به دنبال این است که این اطمینان حاصل شود که تنها اطلاعات مفید و آگهی های مفید در گوگل به نمایش در می آیند. 

این را بدانید که شما برای کلیک کاربران هزینه پرداخت می کنید، برای همین ارتباط آگهی به شما نیز کمک می کند تا کسانی که به دنبال آگهی شما نیستند بر روی مطلب شما کلیک نکنند. 

انواع کمپین‌ها در گوگل ادز را بشناسیم!

همانطور که در ساختار حساب گوگل ادز گفته شد، هر حساب از کمپین هایی تشکیل می شود. شما باید برحسب نیاز و هدف خود دست به ساخت کمپین ها بکنید. انواع کمپین در گوگل ادوردز وجود دارد. باید در تنظیمات کمپین مشخص کنید که شما به دنبال چه چیزی هستید و هدف شما چیست. برای همین باید کاربران خود را به درستی بشناسیم و هدف گذاری صحیحی را انجام دهید. شما وقتی کمپین و هدف خود را مشخص کردید، گوگل به شما راهکارهایی برای موفق شدن در تبلیغات را ارائه می کند. 

انواع کمپین ها در گوگل ادز

 • تبلیغ کردن در نتایج جستجو
 • تبلیغ کردن در شبکه نمایشی
 • تبلیغ کردن فروشگاهی
 • تبلیغ کردن ویدیویی
 • تبلیغ کردن نصب اپلیکیشن

هدف های مختلف در کمپین ها

 • فروش داشتن
 • جمع آوری اطلاعات
 • افزایش بازدید از سایت
 • ایجاد انگیزه در ورد برند و یک محصول خاص
 • بالا بردن سطح آگاهی در مورد یک محصول خاص
 • افزایش تعداد نصب اپلیکیشن

هزینه تبلیغ در گوگل ادز چقدر است؟

ساخت حساب در گوگل ادوردز اولین گامی است که باید انجام دهید. این مرحله برای ایرانی ها رایگان نیست و دسترسی آنها به این حساب محدود شده است. برای همین باید حساب های کاربری خریداری کنید. در این مرحله شرکت هایی وجود دارند که با همکاری شرکت های خارجی این امکان را برای شما فراهم کرده اند. (تیم حرفه ای گوگل ادز آتریناوب با مشاوره رایگان در کنار شما می باشد.) برای همین شما می توانید بسته به نیازها و اهداف تبلیغات خود در گوگل ادز حساب خریداری کنید. این را بدانید که به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات شما هزینه پرداخت می کنید. این هزینه ی کلیک در کسب و کارهای مختلف متفاوت است و آن را با شاخص CPC نمایش می دهند در کنار این امتیاز کیفیت نیز بر موفقیت تبلیغ در گوگل را نشان می دهد. امتیاز کیفیت یا quality score عددی بین 1 تا 10 است. این امتیاز هرچه بیشتر باشد، بهتر است. بر اساس رتبه ی شما گوگل تصمیم می گیرد که برای یک کلمه کلیدی مشخص کدام سایت را اول بیاورد. اگر کلمه ی کلیدی دو سایت از رتبه ی یکسانی برخوردار بود، گوگل کلمه را میان سایت ها به مزایده می گذارد. هر سایت که قیمت بیشتری را پرداخت کند، اول سایت او نمایش داده خواهد شد. در ماه میلیون ها مزایده در گوگل ادز میان وبسایت های مختلف برگزار می شود. 

ساختار حساب‌های گوگل ادوردز

شما خیلی راحت با داشتن حساب کاربری گوگل خود، به صفحه ی گوگل ادز بروید و یک حساب برای خود بسازید. اما این سرویس مانند بسیاری دیگر از سرویس های گوگل از دسترس ایرانیان خارج شده است و شما باید نسبت به خرید حساب اقدام کنید. پیشنهاد ما این است که در این مرحله حتما به نمایندگی های معتبر و حرفه ای مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما در تماس باشید. ساختار حساب کاربری در گوگل ادز به صورت ایجاد کمپین ها و گروه های تبلیغاتی است. اما باید در ساختن کمپین ها بسیار هوشمندانه برخورد کنید. 

حتما قبل از شروع کمپین، اهداف و مقدار بودجه و اینکه می خواهید تبلیغات شما در کجا به نمایش درآید را مشخص کنید. برای همین حتما سوالات زیر را از خود بپرسید و به آنها جواب دهید :

 • چه چیزی را در کسب و کارتان ارائه می دهید؟
 • تفاوت کسب و کار شما با دیگران چیست؟
 • هدف شما از راه اندازی تبلیغات در گوگل ادز چیست؟
 • مخاطب های شما چه افرادی هستند؟
 • محلی که شما می خواهید به آنجا سرویس بدهید، کجاست؟

پیشنهاد ما این است که تا دیر نشده است برای رونق دادن به کسب و کار خود از روش گوگل ادز استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در ارتباط باشید.