مقایسه سئو وگوگل ادوردز

صاحبان کسب ­و کارهای آنلاین، برای جذب مشتری و فروش محصولات باید وب­سایت آنها در صفحۀ اول موتورهای جستجوگر مثل گوگل قرار گیرد. گوگل ادوردز و سئو دو مولفه اصلی در بازاریابی موتورهای جستجوگر هستند و باتوجه به اهداف تجاری می­توان از هریک به ­صورت جداگانه یا از هردو آنها بصورت همزمان استفاده کرد. آشنایی با سئوسایت و تبلیغات گوگل و نیز مقایسه سئو و تبلیغات گوگل ادز هدف این مقاله است.

انتخاب بهترین روش بازاریابی محصولات و خدمات

امروزه تعداد کسب ­و کارهای آنلاین رو به افزایش است. بزرگترین هدف صاحبان کسب ­و کارهای آنلاین، جذب مشتری و فروش محصولات و یا خدماتشان است. آنها معتقدند که برای رسیدن به این هدف باید وب­سایت در صفحۀ اول موتورهای جستجوگر مثل گوگل قرار گیرد. اما چگونه وب­سایت در صفحه اول موتورهای جستجوگر قرار می­گیرد؟ آیا انجام این کار نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است؟ آیا راهی وجود دارد که این هدف با سرعت به وقوع بپیوندد؟ پس با ما همراه شوید تا با شرح درست از مقایسه سئو و تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز بهترین انتخاب را برای بازاریابی محصولات و خدمات خود داشته باشید.

بررسی و مقایسه سئو و تبلیغات گوگل ادز 

گوگل ادوردز و سئو دو مولفه اصلی در بازاریابی موتورهای جستجوگر است که برای بازاریابی دیجیتال بسیار پرکاربرد و مفید هستند و باتوجه به اهداف تجاری می­توان از هریک به­صورت جداگانه یا از هردو آنها استفاده کرد. بیشتر مدیران به دلیل عدم اطلاعات کافی از تبلیغات گوگل ادوردز و سئو سایت سردرگم می­شوند و نمی­توانند انتخاب درستی داشته باشند. هدف ما انتقال اطلاعات صحیح و کافی با زبانی ساده به شماست، پس لطفا به خواندن مقاله ادامه دهید.

 تبلیغات گوگل ادوردز چیست؟

حتما تا به حال توجه شما به علامت AD در کنار بعضی از نتایج گوگل جلب شده است و برایتان سوال پیش آمده که این علامت نشانه چیست؟ این نماد نشانه تبلیغ این محصول در گوگل ادز است ، که یک بستر تبلیغاتی آنلاین است که توسط شرکت گوگل راه ­اندازی شده است. که از طریق آن می­توانید تبلیغ محصولات و یا خدمات خود را بصورت آنلاین انجام دهید تا دقیقا به افرادی دسترسی پیدا کنید که علاقه­ مند به محصولات و یا خدمات شما هستند. از طریق این پلتفرم می­توانید ترافیک وب­سایت خود را بصورت چشم­گیری بالا ببرید و فروش محصولات و خدمات خود را افزایش دهید. حساب­های گوگل ادوردز بصورت آنلاین مدیریت می­شوند، بنابراین می­توانید کمپین تبلیغاتی خود را در هر زمان ایجاد کنید و متن تبلیغات خود را نوشته و یا اصلاح کنید. بودجه و یا سرمایه­گذاری در تبلیغات گوگل قابل تنظیم و کنترل است. می­توانید مکان قرار گرفتن تبلیغ را انتخاب کنید و بودجه خود را طبق آن تعیین کنید و سپس تاثیر تبلیغ خود را مشاهده و اندازه­ گیری کنید. همچنین این امکان وجود دارد که هزینه تبلیغات را زمانی بپردازید که کاربر بر روی تبلیغ شما کلیک کرده ­است. نکته حائز اهمیت در بررسی مقایسه سئو و تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز این است که با استفاده از این بستر می­توانید تبلیغات خود را علاوه بر صفحات جستجوی گوگل در یوتیوب، جیمیل و سایر سایت­هایی که محصولات گوگل هستند، قرار دهید، در صورتی که این امکان برای روش سئو مهیا نیست.  

سئو سایت چیست؟

سئو سایت یا بهینه ­سازی موتورهای جستجو مجموعه ­ای از روش ­هاییست که در طراحی وب­سایت و تولید محتوا انجام می­دهیم تا باعث افزایش کیفیت و کمیت ترافیک وب­سایت از طریق نتایج موتورهای جستجو شود. کیفیت ترافیک بدین معناست که، دقیقا افرادی از وب­سایت شما بازدید کنند که علاقه­مند به محصولات، خدمات و یا محتویات وب­سایت شما هستند. کمیت ترافیک هم یعنی تعداد بیشتری از افراد علاقه­ مند به وب­سایتی با حوزه کاری شما ، از سایت دیدن کنند. بطور کلی سئو باعث بهبود رنکینگ وب­سایت در نتایج موتورهای جستجو می­شود. هر چقدر سئو سایت بهبود پیدا کند، اعتماد موتورهای جستجو به وب­سایت بالاتر می­رود و وب­سایت در جایگاه بهتری در نتایج موتورهای جستجو قرار می­گیرد و تعداد بازدیدها از وب­سایت بالاتر می­رود.

 فرق تبلیغات کلیکی گوگل و سئو سایت

اکنون شما با مفاهیم سئو و تبلیغات گوگل ادوردز آشنا شده­اید، حال باید با اطلاعات کافی از تفاوت بین آنها، بتوانید تصمیم بگیرید که روی کدام یک، زمان و بودجه در نظر بگیرید. در ادامه به موضوعات مهمی که باید در مقایسه سئو و تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز به آن توجه شود، پرداخته می­شود.

  • تبلیغاتی که توسط گوگل ادوردز انجام می­شود، فقط در گوگل نمایش داده می­شود. اما با روش­های سئو در همۀ موتورهای جستجو مانند بینگ، یاهو،ASK  و…. قابل مشاهده است. پس قبل از بررسی سایر موضوعات در مقایسه ، باید بتوانید به این سوال جواب بدهید که آیا قرار گرفتن در صفحه اول در تمام موتورهای جستجو برای شما و کسب و کارتان مهم است؟
  • بابت ترافیکی ­هایی که از طریق گوگل ادوردز به­ دست می­ آورید باید هزینه ­کنید اما اگر تبحر لازم در زمینه سئو داشته باشید می­توانید با هزینه ای کمتر در صفحه اول موتورهای جستجو قرار بگیرید و تعداد بازدیدکنندگان وب­سایت را افزایش دهید. اما این نکته را هم درنظر بگیرید که اکثر صاحبان کسب وکار، مهارت لازم برای انجام سئو را ندارند و باید از یک متخصص سئو کمک بگیرند که این هم هزینه بردار خواهد بود.
  • تبلیغات گوگل ادز با پرداخت هزینه ای در کمترین زمان در صفحۀ اول گوگل ظاهر می­شود. اما با سئو باید خیلی سخت­تر کار کنید تا بتوانید یکی از موقعیت­های برتر در نتایج موتور جستجو گوگل را بدست آورید. قرار گرفتن وب­سایت در صفحه اول گوگل، هدف تمام صاحبان کسب و کار است.
  • زمان دستیابی به هدف، موضوع بسیار مهمی است، که گوگل ادوردز نسبت به سئو شما را سریع­تر به هدفتان می­رساند چون در مدت زمان کوتاهی می­توانید از طریق ایجاد کمپین­ های تبلیغاتی وب­سایت خود را در جایگاهی از موتور جستجو گوگل مشاهده کنید که پربازدید است. درحالیکه برای کسب چنین جایگاهی با سئو باید زمان خیلی زیادی صرف کنید.
  • وقتی مدت زمان کمپین تبلیغاتی شما در تبلیغات گوگل به پایان می­رسد شما فوراً به جایگاهی که قبل در آن قرار گرفته بودید برخواهید گشت اما با توقف عملیات سئو شما به مدت زیادتری در جایگاهتان قرار می­گیرید. پس اهمیت ثبات و پایداری جایگاه به ­دست آمده، یکی از موضوعات مهمی می باشد.
  • محاسبه ROI یا همان بازگشت سرمایه یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود ، بازگشت سرمایه از طریق گوگل ادوردز به­ سادگی امکان­پذیر است در حالیکه با سئو به علت نقش داشتن عوامل زیادی در آن، بسیار سخت­تر است.
  • یکی از موضوعات مورد بحث ، انتخاب تعداد کلمات کلیدی است. با گوگل ادوردز می­توانید کلمات کلیدی بسیاری را بطور همزمان مورد هدف قرار دهید، درصورتیکه با سئو برای اینکه نتیجۀ بهتری بگیرید، باید فقط روی چند کلمه کلیدی متمرکز شوید.
  • تبلیغات با گوگل ادوردز، در گوگل و وب­سایت­هایی که محصولات گوگل هستند و وب­سایت­هایی که از گوگل ادسنس استفاده می­کنند، نمایش داده می­شود. اما نتایج حاصل از سئو فقط در صفحات نتایج موتورهای جستجو قابل مشاهده است. پس یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کنید، مکان­ نمایش تبلیغ است.
  • گوگل ادوردز برای زمانی مناسب است که بخواهید محصولات خود را فوری به پول تبدیل کنید. به ­عنوان مثال شما محصولی دارید که باید در فصل خاصی به فروش برسد در اینصورت حتما باید از تبلیغات در گوگل ادوردز استفاده کنید. ولی اگر می­خواهید در طول زمان برندی پرطرفدار و قابل اطمینان بسازید، سئو بهترین انتخاب است.   

 کدام برای کسب ­وکار من مناسب­تر است، تبلیغات گوگل یا سئو سایت؟

هر وب­سایتی برای موفق شدن نیاز به یک راهنمای کاربلد دارد تا در موارد ضروری تصمیمات درست و صحیحی بگیرد. یکی از چالش­ هایی که مدیران وب­سایت با آن روبرو هستند این است که آیا از تبلیغات گوکل استفاده کنم یا از سئو؟ اگرچه بنظر می­رسد که سؤال ساده ­ایست، اما جواب آن بسیار پیچیده است. عوامل بیرونی زیادی وجود دارند که بر نوع بازاریابی تأثیر می­گذارند. عواملی مانند بودجه، بازه زمانی، درآمد فعلی، قیمت ­گذاری محصول و خدمات، حضور آنلاین شما و رقبا تأثیر زیادی در استراتژی بازاریابی می­گذارند. بنابراین باید شباهت ­ها و تفاوت­ هایی که از طریق مقایسه سئو و تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز مشخص شدند را به ­خوبی درک کنید و از موقعیت فعلی وب­سایت خود آگاه باشید تا بتوانید راهی را انتخاب کنید که بیشترین بازگشت سرمایه را برای شما به همراه داشته باشد. هر دو روش ابزارهای قدرتمندی هستند که استفاده از آنها­ برای رسیدن به اهدافتان بسیار حیاتی است. اما این را هم باید در نظر بگیرید که با یک تصمیم اشتباه سرمایه و زمان صرف شده به هدر خواهند رفت.

 شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا می­توانم از سئو و تبلیغات گوگل بطور همزمان استفاده کنم؟ جواب این سوال قطعا بله است. هرچند برخی از افراد بر این باورند که زمانیکه ترافیک مورد نیاز را از طریق سئو می­گیرید، دیگر نیاز به استفاده از تبلیغات گوگل نیست. اما این اعتقاد صد درصد اشتباه و بی ­اساس است. حتی اگر وب­سایت شما از رتبه خوبی برخوردار باشد، می­توانید از طریق تبلیغات در گوگل تعداد بازدیدکننده ­های بیشتری جذب کنید. حتی می­توانید بازگشت سرمایه خود را از طریق عملکرد کمپین­ های گوگل از محاسبه کنید و درصورت سود آوری، هزینۀ بیشتری برای آن بپردازید.

به شما پیشنهاد می­شود اگر تازه وارد هستید و پول کافی برای سرمایه­ گذاری در جذب مخاطب دارید، از تبلیغات گوگل استفاده کنید تا حضور خود را به کاربران اعلام کنید و بازدیدکننده ­های زیادی را به سمت وب­سایت خود سوق دهید. اما اگر می­خواهید موفقیتتان دوام داشته باشد و مشتریان وفادار و دائمی برای محصولات و خدمات خود پیدا کنید باید از سئو کمک بگیرید. سئو هزینه­ های کمتری در پی دارد و وقتی بودجه کافی برای تبلیغات گوگل ندارید، استفاده از آن منطقی به ­نظر می­رسد.   

اگر از سئو و تبلیغات گوگل بطور همزمان استفاده کنید، نتیجه بهتری در جذب مشتری خواهید داشت.

 گوگل ادوردز انتخاب اول کسب و کارهای نوپایی که رقبای قدرتمند دارند!

که اگر شرکت نوپایی در یک صنعت بسیار رقابتی هستید و می­خواهید گامی بزرگ برای یافتن مشتری و افزایش فروش بردارید، گوگل ادوردز بهترین انتخاب است. با اینکه گوگل ادز برای کمپین­ های خوب طراحی شده و بهینه­ سازی شده قیمت بالایی دارد اما به دلیل نتایج سریعتری که نسبت به سئو تولید می­کند، ارزش سرمایه­ گذاری دارد. حتما این نکته را در نظر بگیرید که تعداد زیادی از رقبای شما از گوگل ادوردز برای تبلیغ محصولاتشان استفاده می­کنند. درست است که برای هر بازدیدی که از طریق تبلیغ در گوگل دریافت می­کنید باید هزینه بپردازید، اما این را هم باید درنظر بگیرید که اگر کمپین­ های تبلیغاتی شما سودآور باشد، هزینه­ هایی که برای هر بازدید پرداخت کرده­ اید کاملا قابل توجیه خواهد بود. اگر در انتخاب کلمات کلیدی در گوگل ادوردز دقت کنید تا حدودی به شما کمک می­شود که فشار بیشتری بر رقبای خود وارد کنید تا توان آنها برای رقابت با شما کاهش یابد. اگر می­خواهید گامی که برای جذب مشتری برداشته ­اید، پایدار باشد باید از طریق سئو آن را مستحکم کنید.

گوگل ادوردز انتخاب اول کسب و کارهای نوپایی که رقبای قدرتمند دارند.

 اگر از گوگل ادوردز عاقلانه و بادقت استفاده کنید می­توانید ترافیک بیشتری برای افزایش فروش، آزمایش محصولات و یا خدمات، سنجش بهره­وری وب­سایت و سایر فعالیت­های خود به ­دست آورید. هزینه ­کردن در گوگل ادز بسیار آسان است اما اگر ابزار مناسبی برای نظارت و کنترل نداشته باشید، به­ جای سود قطعاً ضرر خواهید کرد. پس قبل از هرگونه اقدامی ابتدا دانش خود را در این زمینه بالا ببرید و از تجربیات دیگران کمک بگیرید. اگر خودتان هم زمان و مهارت لازم را ندارید، از افراد متخصص کمک بگیرید تا به اهداف مورد نظرتان برسید. متاسفانه بسیاری از مشاغل برای ساخت کمپین­ هایی که افراد مناسب را مورد هدف قرار می­دهد و آنها را جذب می­کند، وقت نمی­ گذارند و متاسفانه همین کار باعث می­شود که هزینه ­های زیادی را صرف کنند که هرگز به سود تبدیل نمی­شود.