دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ

با توجه به توسعه فناوری اطلاعات، نفوذ گسترده اینترنت و افزایش میانگین مدت آنلاین بودن افراد، مفهوم دیجیتال مارکتینگ تحت مجموعه ی مدیریت تبلیغات و بازاریابی به عنوان یک علم و مهارت تخصصی مستقل بکار برده می شود که عبارت است از مجموعه ای از تکنیک ها و ابزارهایی که به منظور بازاریابی محصولات در فضاهای دیجیتال به کار گرفته می شود.

تعریف بازاریابی دیجیتال

بیش از دو دهه از عمر اصطلاح دیجیتال مارکتینگ نمی گذرد که طی سالیان اخیر و با توجه به توسعه تکنولوژی اطلاعات، فراگیری سطح نفوذ اینترنت در دهکده جهانی، افزایش استفاده کاربران از اسمارت فون ها و به تبع آن بالا رفتن میانگین مدت آنلاین بودن افراد، مفهوم دیجیتال مارکتینگ تحت مجموعه ی مدیریت تبلیغات و بازاریابی به عنوان یک علم و مهارت تخصصی مستقل بکار برده می شود.

از آنجایی که بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) تعریف مستقیمی ندارد، در نتیجه بایستی کلیه ابزارهای تحت عنوان بازاریابی دیجیتال را برای درک مفهوم آن بشناسیم؛ با این حال شاید بتوان تعریف ذیل را بهترین مفهوم برای آن در نظر گرفت:

دیجیتال مارکتینگ عبارت است از مجموعه ای از فعالیت ها و ابزار ها که به منظور تبلیغ، بازاریابی انواع کالاها، خدمات و همچنین کنترل رفتار مخاطبین هدف در بستر فضاهای دیجیتال ( از قبیل اینترنت، موبایل و دیگر دستگاه های دیجیتال) به کار گرفته می شود.


ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ شامل مجموعه ای از ابزارها متنوع می گردد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت :

بازاریابی از طریق جستجوگرها (SEM)

بازاریابی به وسیله جستجوگرها (SEM) که مخفف عبارت Search Engine Marketing می باشد، موجب تقویت بازاریابی بیزینس شما از طریق موتورهای جست وجویی همچون Google میگردد و میزان فروش محصولاتتان را چندین برابر می کند و با دو روش صورت می پذیرد:

روش نخست، که در آن کاربران با استفاده از سئو (بهینه سازی محتوا) و بازاریابی کلیکی (PPC) به نحوی در رسانه های خود تولید محتوا نمایند که موتورهای جستجو محتوای آنها را به شکل جواب هایی متناسب با سرچ های افراد جستجوگر معرفی نمایند؛ که به این نوع فرایند ترافیک ارگانیک می گویند.

روش دوم، به این صورت می باشد که کاربرانی که قصد دارند تا موتورهای جستجو محتوای آنها را به عنوان نتایج برتر برای جستجوگران به نمایش درآورند، بایستی هزینه ای را به این موتورها بپردازند؛ روشی که از آن به عنوان ترافیک خریداری شده (Paid Traffic) یاد می شود. شایان ذکر است هزینه بازاریابی در این روش از طریق موتورهای جستجو بسیار اندک می باشد که موجب کسب رضایت مخاطبین می گردد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی شبکه های اجتماعی از راه مشارکت مستمر در این فضا با مخاطبین ارتباط ایجاد می نماید و در تلاش می باشد تا به فروش حداکثری در ضمن معرفی هر چه بیشتر برند تجاری دست یابد، تا در کنار جذب مخاطبین هدف، داده های گسترده تری پیرامون محصولاتش ارائه نماید و مجالی را جهت ارتباط گیری با  مشتریانش اختصاص دهد؛ شنیدن نظرات مخاطبین، از مهمترین نتایج بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی می باشد که موجب بهبود محصولات می گردد.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بازاریابی محتوا می باشد که با اهتمام به محیط انتشار محتوا در تکاپو جهت تبدیل کاربران هدف به مشتریان محصولات ارائه شده تان می باشد. این تکنیک موجب تسهیل ارتباط میان مخاطبان با صاحبان بیزینس می گردد و با توجه به افزایش اقبال عمومی نسبت به تولید محتوا، نیاز به برنامه ریزی مدون و هدفمند جهت تولید محتوای مفید افزایش پیدا کرد و در نتیجه بازاریابی محتوا به وجود آمد که در پی آن است تا ضمن شناسایی کاربران، راهکارهای مناسبی به منظور تولید محتوای مناسب جهت ارتقای سطح موفقیت فروش بیزینس تدوین سازد.

بازاریابی جاذبه ای یا درونگرایی ( Inbound Marketing)

بازاریابی جاذبه ای با ماهیت بازاریابی و تبلیغاتی درونی و به وسیله برقراری ارتباطی سازنده و مناسب و به مدد محتواهایی متناسب به منظور جلب توجه هر چه بیشتر نگاه مشتریان سعی می نماید. این تکنیک دیجیتال مارکتینگ که مختص بیزینس آنلاین می باشد، سعی می کند به وسیله تدوین محتوا های ارزشمند باعث اعتماد سازی، وفاداری مشتریانتان گردد؛ در نتیجه ارزش سرمایه گذاری را دارد.

در برابر آن بازاریابی برون گرا با ماهیت بازاریابی واضح و آشکار حضور دارد که مبتنی بر روش های بازاریابی آنلاین از قبیل فهرست های ایمیلی و خرید بنرهای وبسایت ها متمرکز می باشد.

بهینه سازی سایت (سئو) در موتورهای جستجو

سئو و بهینه سازی سایت ( Search Engine Optimization ) یا محتوا دیجیتال مارکتینگ، به عنوان قسمتی از فرایند بازاریابی به وسیله موتورهای جستجو در پی افزایش بازدید محتوای رسانه توسط جستجوگرها می باشد؛ که باعث مرتبط ساختن پیج ها به یکدیگر، چگالی واژه ها، به کار بستن اصول طراحی وب سایت، ویرایش محتوا و کدهای رسانه، می گردد.

بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

امروزه با افزایش ضریب استفاده اینترنت به وسیله کاربرهای گوشی ها و طراحی وب سایت های موبایلی، رونق ابزار بازاریابی موبایلی رشد چشمگیری یافته است؛ به این صورت که اغلب کاربرها از طریق شبکه های اجتماعی در موبایل با ویژگی های محصولات مورد نیاز خود آشنا می گردند و اقدام به خرید آن از وبسایت محصول می نمایند؛ در نتیجه اگر طراحی وب سایتی متناسب با ساختار گوشی باشد، افزایش فروش آن چند برابر می گردد.

بازاریابی ایمیلی ( Email Marketing)

ایمیل مارکتینگ از رایج ترین انواع بازاریابی دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید که با گرافیک عالی پیج و فرستادن ریتمیک ایمیل ها به آدرس های مشتری های خود، کاربران بیشتری را به حالت وفادار حفظ می نماید؛ که هدف هایی از قبیل شناساندن برند کسب و کارها به مخاطبین، مطلع ساختن کاربران از به روزترین محصولات را دنبال می کند. در واقع با ورود کاربران به وبسایت شرکتتان و درج ایمیلشان در آن، تمایلشان را ابراز می دارند، به طوری که ایمیلشان همچون پلی ارتباطی میان شما و آنها خواهد بود.

بازاریابی بر مبنای کلیک کردن (PPC)

بازاریابی بر مبنای کلیک ( Pay Per Click) به بازاریابی اطلاق می گردد که در مقابل تعداد دفعات کلیک نمودن کاربران هدف هزینه می گیرد؛ روشی که در ازای دریافت مبلغی از کاربران هدف به آنها اعتبار اعطا می کند، آنگاه بر اساس هر بار کلیک نمودن مبلغی از اعتبار آنها کسر می گردد. گفتنی است که بازاریابی در جستجوگرها غالبا به صورت بازاریابی بر مبنای کلیک می باشد. این ابزار دیجیتال مارکتینگ راهکاری مقرون به صرفه و موثر به منظور افزایش افراد بازدید کننده و جذب مخاطبینتان می باشد.

بازاریابی به وسیله افراد تاثیرگذار (Influencer Marketing)

بازاریابی به وسیله افراد موثر (اینفلوئنسر) در سال های اخیر رشد چشمگیری یافته است و به مثابه یک ابزار دیجیتال مارکتینگ قدرتمند می باشد. در این تکنیک از بازاریابی، بیزینس ها محصولاتشان را به واسطه اینفلوئنسرها ارائه می نمایند. آنها به علت های گوناگونی در میان جامعه مشهور می باشند که ورزشکاران، هنرپیشه ها و اهالی سیاست از افراد تاثیرگذار سنتی می باشند. اما اینفلوئنسرهای جدیدی هم ظاهر شده اند که علت آن توسعه شبکه های اجتماعی و تولید محتواهای جذاب توسط آنها بوده است. روش کار آن هم به این شکل می باشد که صاحبان بیزینس در ازای پرداخت دستمزد به اینفلوئنسرها، از آنها انتشار محتوای متناسب با تولیداتشان در پیج های مجازیشان را می طلبند.

بازاریابی خلاقانه یا چریکی

بکارگیری شیوه های مبتکرانه به منظور شناساندن محصولات تولیدی به مشتریان، به نحویی که نظرشان را جذب نماید، به طوری که پیرامون برندتان گفت و گو کنند، را بازاریابی چریکی می نامند.

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی با دورنمای افزایش ضریب شناخت برند کسب و کار به کار می رود و در آن افراد بازاریاب محتوای مرتبط و جذاب را در مدتی معین در فضای مجازی منتشر می سازند. بکارگیری بازاریابی ویروسی به شکلی است که موجب گفت و گوی بیشتر کاربران پیرامون محتوای شما در کوتاه مدت می گردد. در این سبک از بازاریابی خدمات رایگانی به افراد در ازای انتقال پیام به مخاطبان شان ارائه می نماید.

بازاریابی یا تبلیغات پیامکی (SMS Marketing)

به دلیل فراگیری شبکه های ارتباطی و به تبع آن افزایش کاربران استفاده کننده از تلفن های همراه، بازاریابی پیامکی می تواند نقشی پررنگ را در عرصه دیجیتال مارکتینگ بازی کند؛ در این روش بایستی توجه نماییم که احترام به حریم شخصی اهمیت ویژه ای دارد و بایستی بازاریابی پیامکی بر اساس برنامه زمان بندی شده باشد تا نتیجه کار موفقیت آمیز باشند.

بازاریابی استراتژی محتوا (Content Strategy)

در این نوع از بازاریابی دیجیتال مارکتینگ، با مشخص نمودن چارچوب کاریتان شما را از چرایی، کیفیت و زمان اشتراک گذاری محتوا، با خبر می سازد؛ علی رغم همپوشانی ظاهری روش های بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا با یکدیگر، اما تفاوت هایی هم دارند از جمله اینکه بازاریابی استراتژی محتوا علاوه بر تعیین ضوابط بازاریابی، به انجام آن هم سمت و سو می بخشد، در حالی که در روش بازاریابی محتوا، توجه بر ابزارهای اجرای محتوا دارد.

تبلیغات و بازاریابی بنری (Banner Advertising)

در این روش وب سایت های گوناگون قسمت هایی از محیط صفحه خود را به بازاریابی بنری اختصاص می دهند، که با لمس کردن آنها کاربران به وبسایت های تبلیغاتی وارد می شوند. این نوع بازاریابی در گذشته از رونق بیشتری برخوردار بود، اما در حال حاضر استقبال کمتری از آن صورت می گیرد.

بازاریابی از راه همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در این نوع روش که از همکاری میان بیزینس های کوچک به وجود می آید، کانون تمرکز بر میزان انجام کار می باشد؛ به این نحو که با معرفی شما توسط هر بیزنس به سایر کاربران، در صورت فروش مقدار معینی پورسانت به آنها اختصاص خواهید داد که این کار موجب افزایش فروش شما می گردد.

بازاریابی به وسیله تولید محتوا

بازاریابی به وسیله تولید محتوا به معنای تولید انواع گوناگون محتواهای نوشتاری، تصویری و آوایی و پخش آن در کانال های ارتباطی جهت ارتباط با مشتریان، به منظور شناسایی برند و فروش محصولات می باشد؛ با این ابزار و ایجاد محتوای با برنامه می شود به هدف های بلند مدت بازاریابی رسید. بایستی بدانید که تولید محتوای صرف کافی نیست، بلکه بایستی بهینه سازی آن محتوا را هم رعایت نمایید تا نتایج موفقیت آمیز حاصل گردند.

ابزار رایگان دیجیتال مارکتینگ کدامند؟

از جمله ابزارهای رایگان دیجیتال مارکتینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

گوگل  سرچ کنسول(Google Search Console)

از جمله ابزارهای رایگان دیجیتال مارکتینگ، گوگل  سرچ کنسول می باشد که از اهمیت فراوانی برای وبسایت ها برخوردار می باشد، به نحویی که آنالیز و بررسی سئو محتوای وبسایت ها بدون این ابزار محال می باشد. ثبت نام و استفاده از این قابلیت در گوگل برای وبسایت ها بدون هزینه می باشد؛  این ابزار به شما کمک می نماید تا میزان کارایی محتوای وبسایتتان را تحلیل نمایید و از مشکلات آن آگاه گردید، همچنین می توانید اصطلاحات سرچی که مخاطبان بی شماری را به وب سایتتان می کشاند را جستجو نمایید و در آخر از داده های آماری که آگاهی از آن برای وبسایت ها حیاتی می باشد را در مقابل خود داشته باشید.

گوگل آنالیتیکس ( Google Analytics)

گوگل آنالیتیک از دیگر سرویس های رایگان گوگل می باشد که قابلیت آنالیز تعداد بازدید از وبسایت، پیج های ورودی، تعداد کاربران بازدید کننده، پیج های پربازدید، عملکرد و بازه زمانی استفاده، محل خروج کاربران و داده های از این قبیل را به وسیله آمارهای جامع عرضه می کند.

چرا باید از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

در قیاس با بازاریابی کلاسیک، دیجیتال مارکتینگ مزایای منحصر به فرد فراوانی دارد که بکارگیری آنها را به یک موضوع حیاتی بدل ساخته است؛ که در ادامه به اصلی ترین این مزایا خواهیم پرداخت:

 • امکان دسترسی راحت و فوری به کاربران

از آنجایی که شناسایی کاربران و احتیاجات آنها از جمله اصلی ترین مراحل مارکتینگ می باشد، شما نیاز دارید تا محتواهای متناسب با علایق و نیازهای کاربران را تولید نمایید و پس از انجام صحیح این کار بایستی دشوارترین مرحله انجام کار یا ارسال محتوای تولیدی به کاربران هدف را به اتمام برسانید؛ که دیجیتال مارکتینگ با ارائه ابزارهای مناسب یاری رسان شما در دسترسی به کاربران هدف خواهد بود به نحوی که شما قادر گردید محتوا هایتان را به بهترین روش برایشان بفرستید.

 • ارائه ابزارهای اندازه گیری، آنالیز و سنجش

بعد از فرایند ایجاد کمپین های بازاریابی، ابزارهای اندازه گیری، آنالیز دقیقی در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید ضریب موفقیت آنها را به صورت کاملا دقیق اندازه گیری نمایید؛ کاری که پیش از این سخت و هزینه های سرسام آوری داشت.

 • هزینه مناسب و حداقلی

قیمت ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در قیاس با روش های سنتی، بسیار حداقلی می باشد که موجب برگشت حداکثری سرمایه می گردد.

 • قابلیت های متعدد و متنوع بازاریابی و تبلیغاتی

قابلیت های تبلیغاتی ابزارهای بازاریابی به نحویی است که می شود برای هر گروه از کاربران هدف محتوایی موثر را عرضه کرد.

 • امکان بهبود و ارتقای ساختار سیستم در کمترین زمان ممکن

ارتقای ابزارهای بازاریابی دیجیتال مارکتینگ کار بسیار آسانی می باشد، به همین خاطر پس از تغییر استراتژی می شود آنها را به سادگی بهبود بخشید. بنابراین دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می نماید تا با بکارگیری ابزارهای دیجیتالی، به تدوین استراتژی مناسب در راستای تحقق اهداف کلان خود گام بردارید.

نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

     دیجیتال مارکتینگ به کلیه انواع بازاریابی محصولات و خدمات تولیدی گفته می شود که دربرگیرنده کلیه دستگاه های الکترونیک، هوشمند و اینترنت می باشد و بر روی آنها انجام می گردد. بر این مبنی قابلیت اجرای دیجیتال مارکتینگ به دو حالت آنلاین و آفلاین می باشد.

و نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ به مجموعه فعالیت های بازاریابی اطلاق می شود که به وسیله ابزارهای دیجیتالی  و با روش کلاسیک و سنتی انجام می گرفته است. نظیر بازاریابی تلفنی، رادیویی و تلویزیونی.


ابزارهای آفلاین دیجیتال مارکتینگ

     بنابراین ابزارهای آفلاین دیجیتال مارکتینگ را می توان اینگونه دسته بندی کرد:

 • مارکتینگ سنتی و محیطی بهبود یافته ( مانند: بیلبوردها و سمپلینگ های الکترونیکی)

      تعدادی از مارکتینگ های سنتی قابلیت این را دارند که همراه ابزارهای دیجیتالی گردند و موثرتر واقع بشوند؛ که نمونه آن را می توان در بیلبوردهای سطح شهر پیدا کرد که الکترونیکی شده اند. مثال دیگر مارکتینگ با استفاده از سمپلینگ بوده است که کاربرد فراوانی دارد. بدین صورت که کمپانی ها نمونه‌ای از تولیداتشان را در اندازه های کوچکتر به خریداران عرضه می کنند تا بعد از آزمایش آن هزینه اش را بپردازند.

·     رادیو مارکتینگ ( اسپانسرینگ و تبلیغات)

     رادیو افزون بر ایران در کشورهای توسعه یافته نیز به حیاتش ادامه می دهد و به مثابه یک مدیای پویا در دیجیتال مارکتینگ قابلیت بکارگیری دارد و می توان جهت محتواهای بازرگانی در بین ‌برنامه ها  و به صورت اسپانسرینگ برنامه ها به کار گرفته شود.

·     مارکتینگ تلویزیونی (اسپانسرینگ، تبلیغات)

     مارکتینگ در تلویزیون هم به سبب وجود طیف گسترده ای از مخاطبان هزینه‌های هنگفتی را بر دوش شرکت ها و موسسات بزرگ متقاضی گذاشته است که بازاریابی در آن به صورت های تبلیغات و اسپانسرینگ برنامه ها و .. اجرا می گردد.

·     مارکتینگ تلفنی (تماس تلفنی، پیامک)

    مارکتینگ تلفنی که شامل ابزارهایی نظیر تماس، پیامک می گردد، نتایج چندانی ندارد و از سوی اغلب مخاطبان به عنوان مزاحمت تلقی می گردد.

معایب نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

      از جمله معایب نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از رسانه های سنتی و همگانی استفاده می نماید و برخلاف نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ قابلیت ایجاد تعامل و ارتباط دوجانبه میان مشتریان و صاحبان کار و سرمایه را ندارد؛
 • در نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ امکان سنجش داده ها به صورت آماری وجود ندارد که از جمله مهمترین معایب آن می باشد.
 • همچنین نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ فاقد تعدد و تنوع فضاها جهت انتشار محتواهای تولیدی می باشد و به دلیل محدودیت های موجود امکان پوشش طیف گسترده ای از مخاطبان وجود ندارد.
 • در بازاریابی نوع آفلاین میزان هزینه های مصرفی بسیار بیشتر از نوع آنلاین می باشد که مقرون به صرفه نیست.

چه تفاوتی میان دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی ربایشی وجود دارد؟

     دو عبارت دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی ربایشی در ظاهر با یکدیگر هم پوشانی دارند؛ چرا که کانون توجه هر دو تولید محتواهای دیجیتال جهت استفاده افراد در فضای آنلاین می باشد. اما اختلاف آن دو در چه می باشد؟!

    دیجیتال مارکتینگ بین ابزارهای برونگرا و درونگرای مارکتینگ فرقی نمی گذارد و هر دوی آنها زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ می باشند. روش برونگرا در پی آن است که بصورت مستقیم محتوا را در اختیار طیف حداکثری کاربران فعال در بستر دیجیتال بدون توجه به اراده ی آنها بگذارد، از طرف دیگر روش درونگرا (ربایشی) به دنبال استفاده از محتواهای آنلاین جهت جذب مخاطبانش می باشد.

     از ابزارهای ربایشی وبلاگ می باشد که در عین سادگی اش، روشی کارآمد جهت سرمایه گذاری بر روی واژه های مورد علاقه مشتریان می باشد. به طور کل مارکتینگ ربایشی تکنیکی است که با بکارگیری ابزارهای دیجیتال مارکتینگ سعی در جلب توجه مخاطبین و تبدیل آنها به مشتریان همیشگی دارد؛ از سوی دیگر دیجیتال مارکتینگ یک عبارت کلی است که تمامی ابزارهای مارکتینگ اینترنتی (برونگرا و درونگرا) را در بر می گیرد.

تفاوت بازاریابی دیجیتال با بازاریابی اینترنتی در چیست ؟

     دیجیتال مارکتینگ به معنای بهره گیری از ابزارهای بازاریابی و تبلیغات به روش دیجیتال می باشد که قادر به استفاده از کلیه فضاهای اینترنتی موجود در بسترهای دیجیتال به منظور دریافت داده ها و شناسایی مخاطبان هدف می باشد که منحصر به فضاهای اینترنتی نمی باشد و شامل کلیه زیرساخت های آن می گردد.

      با بکارگیری ابزارهای بازاریابی دیجیتال می شود بازاریابی را به روش های جدید اجرا کرد. اغلب گمان می کنند که دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی یک موضوع واحد می باشد، اما این طور نیست و این دو تفاوت های اساسی دارند. برای نمونه فضاهای رسانه ای در بازاریابی دیجیتال دربرگیرنده  وبسایت، پی پی سی، بازاریابی ایمیلی، سئو و نرم افزارهای موبایلی می باشد. تعدادی از فضاهای دیجیتال همچون نرم افزارهای موبایلی قادرند بدون استفاده از اینترنت ماموریت خود را پیگیری نمایند، درحالیکه این کانال ها در زمره بازاریابی اینترنتی به حساب نمی آیند.

     در واقع بازاریابی اینترنتی که به نوعی زیر شاخه بازاریابی دیجیتال به شمار می رود، بازاریابی با بکارگیری رسانه ها یا فضاهایی نامیده می شود که به شکل مداوم به اینترنت وصل می باشند. به عبارت دیگر دیجیتال مارکتینگ، کلیه کانال های دیجیتال را دربر می گیرد، در حالی که بازاریابی اینترنتی به بازاریابی اطلاق می شود که تنها در فضای اینترنت کار می کند. به همین خاطر بازاریابی اینترنتی را می توان از جمله روش های بازاریابی به حساب آورد که زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ می باشد.

تفاوت بازاریابی کلاسیک با دیجیتال مارکتینگ

       میان بازاریابی کلاسیک با دیجیتال مارکتینگ تفاوت هایی بسیاری وجود دارد که در زیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 • در بازاریابی کلاسیک کانون توجهات فروش حداکثری می باشد، حال آنکه در بازاریابی دیجیتال تمرکز اصلی بر روی وفاداری مشتری می باشد.
 • در بازاریابی سنتی عدد مشتری ها به علت حضوری بودن اندک می باشد، در حالی که در بازاریابی دیجیتال شمار مشتری ها فراوان می باشد؛ چرا که دیجیتال مارکتینگ با انواع بازاریابی ها در فضای دیجیتال امکان شناسایی محصولات تولیدی به اقصی نقاط را فراهم نموده است.
 • در بازاریابی سنتی امکان گزینش کاربران بر مبنای نوع تحصیلات، جنسیت، محل سکونت، کار و … در روش های متنوع وجود ندارد، حال آن که بازاریابی دیجیتال این امکان را مهیا نموده است.
 • در بازاریابی کلاسیک هنگام نظرسنجی تعداد مشتری ها ارائه می گردد، درحالیکه در دیجیتال مارکتینگ نظرات مشتریان آنالیز می شود.

تفاوت بازاریابی کلاسیک با بازاریابی دیجیتال

 • دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی کلاسیک هزینه های کمتری متحمل می شود؛ دلیل آن هم استفاده از ابزارهای رایگان فضاهای اینترنتی می باشد.
 • سرعت انتقال داده ها و محتواهای محصولات تازه به مخاطبان در دیجیتال مارکتینگ بسیار بیشتر از بازاریابی سنتی می باشد.
 • در دیجیتال مارکتینگ هیچ گونه محدودیتی نداریم و مخاطبین امکان دسترسی شبانه روز به محتواها را دارند، حال آنکه بازاریابی کلاسیک فاقد این قابلیت می باشد.
 • نحوه تعامل در دیجیتال مارکتینگ دوسویه می باشد؛ به طوری که می توان بازخورد مشتریان را از راه دور دانست و احتیاجی به حضور فیزیکی نمی باشد و همچنین کاربران امکان گزینش محتواها را دارا می باشند، در حالی که بازاریابی کلاسیک ارتباط یک سویه و اجباری می باشد.
 • در دیجیتال مارکتینگ قابلیت تولید انواع محتواهای متنوع به صورت آوایی، نوشتاری، تصویری و … و عرضه آن به روش های گوناگون وجود دارد، اما بازاریابی سنتی فاقد این تنوع می باشد.
 • در بازاریابی سنتی نمی توانیم علایق کلیه مخاطبان را بررسی کنیم و به تبع آن بازاریابی بر مبنای کلی برای تمامی مخاطبان در نظر گرفته می شود، حال آنکه دیجیتال مارکتینگ با بکارگیری ابزارهای اختصاصی در پی سبک های ابداعی می باشد که برای تک تک مشتریان خود بازاریابی انحصاری انجام دهد.

بررسی اصول تبلیغات و ارتباطات در فضای دیجیتال مارکتینگ

    تبلیغات و ارتباطات در فضای دیجیتال مارکتینگ اصولی دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

اصل نخست: سرمایه گذاری بر روی هوش مصنوعی

     هنگامی که از اصول دیجیتال مارکتینگ سخن میگوییم بایستی کانون توجهات خود را بر روی هوش مصنوعی بگذاریم؛ چرا که پیش بینی ها حاکی از آن است که در آینده نه چندان دور محوریت با هوش مصنوعی  باشد.

اصل دوم: تدوین برنامه ریزی ویژه جهت انتشار محتوا ها در قالب ویدئوهای لایو

     اشتراک گذاری ویدئوهای لایو توسعه روز افزونی را شاهد می باشد به دلیل اینکه جذابیت آن بیشتر از عکس و متن می باشد و به سبب فراگیری آن در گوشی ها جزء اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید.

اصل سوم: با ریکاوری استراتژی ها، رسانه های ارائه محتوا هایتان را انعطاف پذیر و به روزرسانی کنید.

     از مهمترین اصول دیجیتال مارکتینگ اعتماد بر فناوری های موبایلی می باشد. بر اساس الگوریتم جدید جستجوگرها اگر وبسایت کمپانی با قالب موبایل تناسب نداشته باشد، از رتبه های برتر در سرچ ها سقوط خواهد کرد.

اصل چهارم: توجه و اهتمام ویژه به نرم افزارهای موبایلی

     امروزه بکارگیری فناوری های موبایلی از به روزترین و بهترین خلاقیت ها در اصول دیجیتال مارکتینگ در اقصی نقاط جهان به شمار می رود. بهره بردن از وبسایت های موبایلی لازم می باشد اما اگر می خواهید طلایه دار باشید، بایستی نرم افزار موبایلی برند خود را بسازید.

اصل پنجم: اهتمام به تجربیات مشتری های هدف جهت بهبود میزان فروش

     مشتریان در واقع همچون چشمه های حیاتی بیزینس شما می باشد؛ اصول دیجیتال مارکتینگ هم مبتنی بر تجربیات مشتریان می باشد تا از این راه این بتواند هسته مرکزی خود را ارتقا بخشد.

اصل ششم: سنجش کمپین های بازاریابی به وسیله پلتفرم رسانه های اجتماعی

      در عصر حاضر بازاریابی در رسانه های اجتماعی حداکثر تاثیرگذاری را دارا می باشد. به طوری که برندهای معروف با ایجاد کمپین های بازاریابی کاربران بیشتری را تحت نفوذ خود در می آورند.

اصل هفتم: بازنگری در روش ها بازاریابی محتوایی به منظور کسب سود حداکثری

     از دیگر اصول بازنگری مستمر در بکارگیری محتوای یونیک بازاریابی به منظور سبقت از رقیبان می باشد. گفتنی است که این سبک بازاریابی از جمله به روزترین تکنیک های دیجیتالی می باشد.

اصل هشتم: بهره گیری از اینفلوئنسرها به منظور بالا بردن سطح کیفی برند خود

    امروزه بخش غالب بازاریابی فضای دیجیتال به وسیله افراد تاثیرگذار (اینفلوئنسر) صورت می پذیرد و استفاده از این قابلیت در حال توسعه روزافزون می باشد.

مقایسه ارتباطات یکپارچه بازاریابی با کانال‌های دیجیتال

       در مارکتینگ سنتی تکنیک هایی برای مارکتینگ تولیدات بیزینس موجود می باشند که ضروری است هماهنگ کار کنند. این روش ها با کانال های مارکتینگ دیجیتال، تفاوت ها و شباهت هایی دارد. افزون بر آن ابزارها کاملی برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ موجود می باشد که جهت دستیابی به هدف های مارکتینگ می شود یکایک آنها  را در محل مناسب به کار گرفت.

ابزار مارکتینگ مستقیم

     ابزار مارکتینگ مستقیم به منظور برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان می باشد؛ نکته ای که سبب منحصر به فرد بودن این تکنیک می گردد، مزیت تعاملی آن می باشد که بر اساس اطلاعات به دست آمده از مشتریان می باشد. بنابراین مارکتینگ مستقیم با سیستم های تعامل با مشتریان و بازاریابی ایمیلی مرتبط می باشد و در واقع مقدمه آنها می باشد و به دلیل اینکه این ابزار شما را به صورت مستقیم به مشتریان وصل می کند، خود به خود میانجی های میان تولید کننده و مصرف کننده از بین می رود و سود حاصله دو طرف افزایش می یابد.

ابزار روابط عمومی (داستان سرایی)

       ابزار روابط عمومی یا داستان سرایی، شامل داستان هایی پیرامون محصول تولیدی و برند می باشد که مارکتینگ مستقیم به حساب نمی آید و در قبال آن مبلغی هم واریز نمی شود. در بستر دیجیتال مارکتینگ، وبلاگ نویسی، مارکتینگ محتوا و رپورتاژ آگهی در وبسایت ها با ابزار روابط عمومی در بستر سنتی قیاس می گردند.

ابزار پروموشن ( پیشبرد فروش)

       هر فعالیتی در مارکتینگ که باعث جذب مخاطبان به سوی محصولات گردد را پیشبرد فروش ( پروموشن) می نامند. تکنیکی که برای فروش حداکثری محصول در بازه زمانی کوتاه موثر می باشد؛ در این تکنیک ارزش افزوده ای نظیر تخفیفات به خود مشتریان عرضه می گردد تا فروش حداکثری حاصل گردد.

ابزار فروش فردی

      ابزار فروش فردی به معنای رجوع کادرهای فروش شرکت ها به صورت فردی به مکان مشتریان می باشد که معادل آن در بستر دیجیتال سیستم های بک آپ گفت وگو و پیگیری فروش به وسیله دایرکت در سوشال نتورک می باشد.

ابزار پکیج و بسته بندی

      در مارکتینگ سنتی ابزار بسته بندی به دلیل اثرگذاری در ضمیر ناخودآگاه مشتریان، سبب جلب توجه آنها و ماندگاری محصول در خاطرشان می شد. اکنون در بسترهای دیجیتال رابط کاربری، پوستر و پیج های فرود معادل آن محسوب می شوند.

ابزار تبلیغات

     ابزار تبلیغات در بستر مارکتینگ کلاسیک، شایع و پرهزینه می باشد. حال آنکه در بستر دیجیتال تبلیغاتی نظیر تبلیغات بنری و کلیکی در گوگل، تبلیغات سوشال مدیاها، بازاریابی ایمیلی، ابزارها و روش های تبلیغاتی به شمار می روند.