تبلیغات

تبلیغات در همه جای دنیا وجود دارد و تصور دنیایی بدون آن دشوار است. حتی در بعیدترین مکان­ها، مشاغل راهی پیدا می­کنند که بتوانند محصولات و یا خدمات خود را به سمع و نظر مخاطبان برسانند. ایجاد اعتبار، برای کسب و کارها، کاری بسیار دشوار است اما از طریق معرفی صحیح محصولات و خدمات امکان­پذیر خواهد بود. امروزه، مشاغل برای ساخت آگهی­ های جذاب از تکنیک­ های طراحی گرافیک استفاده می­کنند. طراحی و ساخت تبلیغ به تخصص نیاز دارد و برای آنکه بتوانید از آن بهترین استفاده را ببرید باید از متخصصان این حوزه استفاده کنید. تیم حرفه ای آترینا وب از صفر تا صد تبلیغات (طراحی و و ایجاد کمپین های تبلیغاتی) همراه شما است.

تبلیغات چیست؟

تبلیغات فرآیندی است که مخاطب را برای انجام یک اقدام خاص تشویق می­کند. منظور از اقدام، خرید یک محصول یا آگاهی نسبت به یک موضوع است. تبلیغ پیامی ست که تلاش می­کند مخاطب را درگیر کند و آن را تحت تأثیر قرار دهد. هدف از تبلیغ ، تأثیر بر مخاطب و تبدیل آن به مشتری است.

 انواع تبلیغات

روشهای مختلفی برای معرفی برند و یا محصول وجود دارد که باید در انتخاب آن دقت نمود. تبلیغات به دو دستۀ دیجیتال و سنتی تقسیم می­شوند. تبلیغات دیجیتال از طریق اینترنت به مخاطب ارائه می­شود و به ­عنوان تبلیغات اینترنتی هم شناخته می­شود. تبلیغات سنتی، از طریق تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجله و بیلبورد به مخاطب منتقل می­شود. برای آنکه یک تبلیغ اثرگذار باشد، باید نوع مناسبی از آن انتخاب شود. در ادامه به انواع مختلف آن در دو دستۀ دیجیتال و سنتی پرداخته می­شود تا بهتر درک کنید که کدام نوع برای کسب و کار شما مناسب است.

انواع تبلیغات دیجیتال

یکی از مزایای تبلیغات دیجیتال این است که می­توانید ویژگی­ هایی که باید مخاطبانتان داشته باشند را مشخص کنید (مثل سن، جنسیت و …). که انواع مختلفی دارد که عبارت است از:

 • تبلیغات کلیکی (تبلیغ در گوگل) : امروزه پلتفرم­ های تبلیغاتی زیادی وجود دارد که به صورت آنلاین فعالیت می­کنند و صاحبان مشاغل می­توانند از این بسترها برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده کنند. در این روش تبلیغ ­کننده کلمات کلیدی را انتخاب می­کند و مخاطب با سرچ کلمات کلیدی تبلیغ را در بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو می­بیند. زمانی تبلیغ ­کننده هزینه پرداخت می­کند که مخاطب بر روی آن کلیک کند.
 • تبلیغات رسانه ­های اجتماعی : در این روش می­توانید ازبازاریابی شبکه های اجتماعی که خیلی پرطرفدار هستند، استفاده کنید. باید در انتخاب رسانه ­های اجتماعی هوشمندانه عمل کنید تا تبلیغ به درستی در معرض دید مخاطبان قرار گیرد.
 • تبلیغات بومی : در این روش سعی می­شود که اطلاعات ارزشمندی در اختیار مخاطب قرار گیرد و جنبۀ تبلیغاتی آن کم­رنگ ­تر شود. گاهی اوقات مخاطب متوجه نیست که در معرض تبلیغ قرار گرفته است. بنابراین یک پرچسب در محتوا قرار داده می­شود تا مشخص شود که محتوا اسپانسر دارد. به ­عنوان مثال می­توان کلیپی ساخت که اطلاعاتی در مورد مکان­های گردشگری به مخاطب دهد و در یک گوشه از کلیپ لوگوی آژانس گردشگری را قرار داد.
 • تبلیغات نمایشی : به هر نوع از تبلیغی گفته می­شود که در قالب تیزر، کلیپ و بنر در فضای مجازی باشد. به ­دلیل رایج شدن این نوع تبلیغ، کارآیی و اثربخشی آن خیلی کم شده است زیرا مخاطبان وقتی برای مشاهدۀ آن نمی­ گذارند. اگرچه تبلیغات نمایشی به اندازۀ گذشته محبوب نیست، اما مشاغل نباید آن را کاملاً نادیده بگیرند. وقتی از جلوه ­های ویژه بصری در ساخت آگهی­ های نمایشی استفاده شود،  توجه مخاطب را به خود جلب می­کند.
 • تبلیغات ایمیلی و موبایلی : محصولات و خدمات خود را می­توانید از طریق ایمیل و یا پیامک به مخاطبان معرفی کنید. در این روش می­توانید به ایمیل­ها و یا شماره تلفن­هایی که مستقیماً از مشتریان خود گرفته­ اید، تبلیغ ارسال کنید، یا از بانک ­هایی که ایمیل و شماره موبایل­ ها درآن قرار گرفته است استفاده کنید.

انواع تبلیغات سنتی

تبلیغات سنتی روش بسیار خوبیست چون تعداد زیادی مخاطب آن را می­بینند. اما عیب آن این است که نمی­توانید بفهمید که آیا آگهی توسط افراد صحیحی مشاهده شده است یا خیر؟ اگرچه تبلیغات دیجیتال در بین صاحبان مشاغل خیلی رایج شده است، اما تبلیغات سنتی هنوز هم از اهمیت خاصی برخوردار است.

 • تبلیغات چاپی : در این روش از روزنامه ­ها و مجلات، بروشور و پوستر و یا نامه ­ها برای تبلیغ استفاده می­شود. تصمیم­ گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از این روش به شناخت مناسب از مخاطب و شغل بستگی دارد.
 • پخش تبلیغات از طریق رسانه­ های عمومی : شما می­توانید از طریق رسانه­ های عمومی مانند تلویزیون و رادیو، محصولات و یا خدمات خود را به مخاطبان معرفی کنید. در گذشته تلویزیون و رادیو یکی از تاثیرگذارترین راه­های تبلیغ بود، اما امروزه به دلیل افزایش کانالهای تلویزیونی و رادیویی، تاثیرگذاری آن کمتر شده چون مخاطب ممکن است کانال تلویزیون و یا رادیو را در زمان پخش آگهی عوض کند. اما این روش هنوز به مشاغلی که از نظر بودجه و هزینه مشکلی ندارند، پیشنهاد می­شود.
 • تبلیغات محیطی : به تبلیغاتی اطلاق می­شود که خارج از خانه قابل رویت باشد. تبلیغات محیطی چون در معرض دید افراد زیادی قرار می­گیرد، طرح و گرافیک آن بسیار مهم است. باید در بیلبوردها از طرح هایی استفاده کرد که در چند ثانیه­ ای که عابرین پیاده و یا سواره آن را می­ببیند، پیام را بخوانند و درک کنند. خیلی از مشاغل برای یک مدتی از این روش استفاده می­کنند تا مخاطبان خود را در فضای مجازی افزایش دهند.

تبلیغات را از کجا باید شروع کرد؟

اگر می­خواهید که یک برنامۀ تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار طراحی کنید، باید حساب شده گام بردارید تا به نتیجۀ دلخواهتان برسید. توصیه می­شود که در تدوین استراتژی ­های تبلیغات خود حتماٌ به نکات زیر توجه کنید.

 • ابتدا باید، هدف از تبلیغ مشخص شود. در این صورت راحتتر می­توان تاثیر و اهمیت تبلیغات بر کسب و کارها را مشخص کرد. 
 • پیغامی که می­تواند راه رسیدن به اهداف را هموار کند، مشخص شود. دربارۀ پیام هایی که قرار است در تبلیغ قرار گیرد، به خوبی فکر شود و پیغامی که نفوذ بهتری در اذهان عمومی دارد انتخاب گردد.
 • بودجه­ تعیین شود تا تصمیم­ گیری در مورد اجرای گام ­های بعدی ساده ­تر شود. 
 • نوع تبلیغ باید طبق بودجه انتخاب شود. گاهی لازم می­شود که بودجۀ بیشتری برای اینکار در نظر گرفته شود و اگر روش درستی برای تبلیغ انتخاب شود هزینۀ آن، توجیه اقتصادی پیدا خواهد کرد.
 • در آخر باید نتایجی که از تبلیغات به ­دست آمده، تجزیه و تحلیل شود تا مشخص شود که آیا نتایج رضایت بخشی داشته است یا خیر؟ اگر ارزیابی مثبت نبود باید شیوۀ تبلیغ عوض شود.  

تبلیغات چه بخش­ هایی دارد؟

تبلیغات به سه بخش کلی تقسیم می­شود که عبارتند از:

 • تبلیغ­ کننده : تبلیغ­ کننده به هر فرد یا سازمانی گفته می­شود که تمایل دارد محصولات و خدمات خود را به مصرف ­کننده معرفی کند.
 • شرکت­های تبلیغاتی : شرکتهایی که سرشار از ایده برای ساخت تبلیغ هستند و به تبلیغ­­ کنندگان کمک می­کنند که محصولات خود را از طریق تبلیغات جذاب و معنادار به مخاطبان معرفی کنند.
 • رسانه : یک پلتفرمی است که از طریق آن آگهی به مخاطب می­رسد. 

کاربرد تبلیغات

برای آنکه کارآیی تبلیغات برای صاحبان مشاغل افزایش یابد، باید به ­خوبی از عملکرد رقبا آگاه بود و طبق آن، استراتژی تبلیغ را تدوین کرد. تبلیغات کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن­ها پرداخته می­شود.

 • ایجاد آگاهی و برندسازی : تبلیغات به تنهایی منجر به فروش بیشتر محصولات و یا خدمات نمی­شود. اما می­توان از آن برای ایجاد آگاهی در بین مشتریان استفاده کرد، بطوری که در زمان بررسی محصولات و یا خدمات موردنیاز، برند شما را به یاد آورند. در زمان عرضه محصول جدید به بازار، باید از آگهی­ ها برای آگاهی مخاطبان از وجود آن استفاده کنید.
 • افزایش سهم بازار: تبلیغات می­تواند در سودآوری کسب و کارها کمک­ کننده باشد. تبلیغی که حاوی پیام درست باشد، مشتری زیادی را جذب می­کند و سهم بیشتری را می­تواند از بازار به ­دست آورد.
 • قوی­تر شدن روابط مشتری : زمانیکه محصول جدیدی وارد بازار می­شود باید روابط تولید کنندگان با مشتری با استفاده از تبلیغات افزایش یابد.
 • حمایت از واسطه ­ها: واسطه­ شامل توزی ع­کننده و خرده فروش می­شود. واسطه­ ها، انواع مختلفی از محصولات را توزیع و به فروش می­رسانند. بنابراین مشتری از طریق تبلیغات با انواع محصولات آشنا می­شود، خرید می­کند و از واسطه­ ها حمایت می­کند.

مزایا و معایب تبلیغات

تبلیغات به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد در بین صاحبان مشاغل به موضوعی بسیار مهمی تبدیل شده است و به نوعی برای موفقیت و پیشرفت هر کسب و کاری امری حیاتی و لازم است. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • به صاحبان کسب و کارها کمک می­کند تا مشتریان بیشتری بدست آورند و باعث افزایش فروش و سودآوری خواهد شد.
 • افراد بیشتری را با برند شما آگاه می­کند و این امر سبب می­شود که آنان از خدمات یا محصولات شما استفاده کنند.
 • اگر تبلیغات به شیوۀ مناسب انجام شود، باعث افزایش اعتبار برای کسب و کارها می­شود و این امکان را برای آنان فراهم می­کند که مشتریان وفادارتری داشته باشند.
 • فرآیند تبلیغ بطور کامل تحت کنترل شماست و شما می­توانید در زمان و مکان مناسب پیام های جذاب و تاثیرگذار را به مخاطبان مورد نظر منتقل کنید.
 • اگر به تبلیغ کردن محصولات و خدمات خود استمرار ورزید، مطمئن باشید که باعث اعتماد مخاطبان و آگاهی آنها از برند شما می­شود بنابراین بر تعداد مشتریان به سرعت افزوده می­شود.

تبلیغات معایبی هم دارد که برخی از مشاغل بخاطر عدم توجه به آن، هزینه ­های بسیاری متقبل می­شوند که هیچ وقت به سود تبدیل نمی­شود. برخی از این معایب عبارتند از:

 • برای آنکه موثر واقع شود نیاز به زمان زیادی دارد. متاسفانه برخی از صاحبان مشاغل به اشتباه فکر می­کنند چون در یک مدت زمان بسیار کوتاهی از تبلیغات نتیجه نگرفته­ اند پس باید آن را متوقف کنند.
 • تبلیغ برای صاحبان مشاغل هزینه دارد و باید از ابتدا بودجه ­ایی برای آن در نظر بگیرند تا در اواسط راه به مشکل برنخورند. ممکن است هزینه ­ها در ابتدای راه بیشتر از سود باشد اما با گذشت زمان مطمئناً سود از هزینه پیشی می­گیرد.
 • لازم است بدانید که تبلیغ به کسب و کار شما کمک می­کند که مشتری بیشتری جذب کنید اما هیچ کمکی به نگهداری آن نمی­کند. مشتری فقط از طریق کیفیت بالای خدمات و یا محصولات، حفظ می­شود. 

اصول تبلیغات

 با توجه به اینکه افراد در طول روز در معرض هزاران تبلیغ قرار می­گیرند، توجهی نسبت به آن ندارند. برای آنکه توجه مخاطب افزایش دهیم باید به یک سری نکات توجه کنیم که در ادامه به آن­ها پرداخته می­شود.

 1. درون­مایۀ قوی وذاتی تبلیغ : اگر بتوانید تبلیغی با اصول قوی و خوب درست کنید، علاوه بر جذب مخاطبان هدف، نظر سایر مخاطبان را هم جلب خواهید کرد.
 2. همکاری و مشارکت مخاطب : تبلیغ خوب اجازه نمی­دهد که مخاطب منفعل باشد و حتماً آن را وادار به انجام فعالیتی مانند ارسال یک شماره یا خرید از فروشگاه­ها می­کند.
 3. برانگیختن احساسات مخاطب : تبلیغ باید آنقدر جذاب باشد و به یک نیاز اساسی بپردازد تا  احساسات را در افراد بیدار کند.
 4. ایجاد کنجکاوی : باید به ­صورتی باشد که مخاطب کنجکاو شود و اطلاعات بیشتری را در مورد آن کسب کند.
 5. شگفت زده کردن مخاطب : در تبلیغ باید بصورت هوشمندانه از یک تصویر غیرمنتظره یا عنوانی هیجان انگیز استفاده شود تا مخاطب محو تماشای آن شود.
 6. انتقال اطلاعات بدیهی : باید با استفاده از روش­های خلاقانه، یکسری اطلاعات بدیهی مانند برند محصول به مخاطب منتقل شود.
 7. استفاده از الگوهای نامتعارف : گاهی اوقات لازم است که تبلیغی درست شود که مشتری انتظار آن را ندارد. از داستان­ هایی استفاده شود که در مخاطب شگفتی ایجاد کند. به ­عنوان مثال شما صاحب یک شرکت نظافتی هستید و می­خواهید برای شرکت تبلیغ کنید. باید از خلاقیت استفاده کنید و یک آگهی چاپی درمورد قیمت ها و میزان رضایت مشتریانتان درست ­کنید و به همراه یک اسفنج برای مشتریان خود ارسال کنید. یک پیام بر روی اسفنج قرار دهید که اگر هنوز هم فکر می­کنید بدون ما هم می­توانید کارهای نظافتی را انجام دهید، این اسفنج می­تواند به شما کمک کند. این اصل می­تواند شما را در جذب مشتری کمک کند.